تبلیغات
پایگاه اینترنتی ترویج "وتیور" در ایران

پایگاه اینترنتی ترویج "وتیور" در ایران
به نام خالق هستی 
 وبلاگ
درباره وبلاگ

نخستین وبلاگ ویژه ترویج وتیور در ایران
چت باکس


کنسرو آب و خاک
آب و خاک، دو منبع گرانقدر و حیاتی برای تولید غذا و ادامه بقای انسان محسوب می شوند. لایه بالایی سطح خاک تا عمق حداکثر 50 سانتی متر، حاصلخیزترین بخش از خاک برای انجام فعالیت های کشاورزی است.
گفته می شود که برای تولید 1 سانتی متر خاک حدود 100 سال زمان لازم است؛ اما این منبع ارزشمند همواره در معرض تخریب و فرسایش قرار دارد، چه به واسطه عوامل طبیعی و چه توسط انسان.
ضعیف شدن یا از بین رفتن پوشش گیاهی، وقوع سیلاب ها، فرسایش ناشی از باد، شخم زنی و شیاربندی زمین ها با روش های غیر اصولی، حفر چاه های عمیق و برداشت بی رویه از منابع آب زیر زمینی و عدم تدبیر برای جایگزینی آن، غرقاب کردن زمینهای کشاورزی و... همه و همه سبب از دست رفتن منابع آب و خاک و در نتیجه به خطر افتادن امنیت غذایی و بهداشتی انسان و بروز قحطی و مشکلات اقتصادی حاد می گردد.
گیاه وتیور یکی از مهمترین گیاهان مورد استفاده در پروژه های مهندسی زیستی(Bio Engineering) در دنیا محسوب می شود. کارکرد خارق العاده و خواص ویژه این گیاه در حفاظت از خاک و حفظ و تقویت منابع آب، وتیور را به چهره ای جهانی تبدیل کرده، چنانکه بانک جهانی(World Bank) از سال 1987 این گیاه را به عنوان راهکاری مؤثر، بی ضرر و ارزان برای جلوگیری از فرسایش و هدر رفت خاک به کشورهای جهان معرفی کرده و در بسیاری از پروژه های ترویج و کشت وتیور در سراسر دنیا خصوصا در کشورهای آفریقایی سرمایه گذاری کرده است.
فناوری زیستی وتیور را در دنیا با نام سیستم های وتیوری (Vetiver Systems) می شناسند.

world bank logo
(ویرایش سوم از فایل معرفی وتیور مربوط به بانک جهانی با عنوان "Vetiver Grass The Hedge Against Erosion" را میتوانید از اینجا دانلود کنید.)

وتیور چگونه عمل می کند؟

ریشه های طویل و انبوه گیاه وتیور، در اعماق خاک نفوذ کرده و همانند چنگک هایی توده های خاک را در لابلای خود به دام می اندازد.
همچنین اختلاط ریشه های وتیور با ذرات خاک، نوعی سازه کامپوزیتی را در  زیر سطح به وجود می آورد که از حرکت لایه های خاک جلوگیری می کند.

vetiver soil composite

ساقه های راست و محکم این گیاه نیز قادر است انرژی جنبشی رواناب ها را کاهش داده و در برابر حرکت گل و لای مقاومت نماید.
لذا چنانچه نشاهای این گیاه در کنار هم با فواصل معین و به صورت نواری در راستای خطوط تراز(هم ارتفاع) کاشته شود، همانند سدی محکم در برابر سیلابها قرار گرفته، از شدت جریان و قدرت تخریب آنها کاسته و از شسته شدن و هدرروی خاک جلوگیری می نماید.

نشای وتیور

کشت

تصویر فوق لایه ای 50 سانتی متری از رسوبات را نشان می دهد که در پشت پرچین وتیوری متوقف شده استطبقه بندی: كاربردهای وتیور،  حفاظت از خاک و آب، 
برچسب ها: فرسایش، منابع آب و خاک،  
[ سه شنبه 2 خرداد 1391 ] [ 08:03 ق.ظ ] [ مرکز پژوهش امام صادق(ع) ]
نظرات
.: مرکز پژوهش Sadiq :.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما